Prohlídka

Slavonická Stavební huť zpřístupňuje část podzemí pro veřejnost od roku 1998. Vybrat si je možno ze dvou prohlídkových tras, podle jejich náročnosti.

Pokladna a více informací dole u vstupu do podzemí.
Pokud jsou v čase prohlídek vstupní dveře uzamčené, probíhá prohlídka. Vyčkejte, prosím, příchodu průvodce.

červená trasa pro méně náročné(délka 130 m, doba prohlídky 20 min., skupiny max. 20 lidí, pozor na klaustrofobii)
V hlavní sezóně od července do srpna trasa otevřena denně od 9.15 do 17.00 hodin.
60 Kč celé vstupné
40 Kč zlevněné vstupné (děti, studenti, důchodci a ZTP+1 osoba jako doprovod zdarma)
modrá trasa pro náročné(délka 400 m, doba prohlídky 45 min., skupiny min. 8 otrlých lidí, pozor na klaustrofobii, tato trasa není určena pro děti do 4 let)
V hlavní sezóně od července do srpna trasa otevřena od 9.30 do 15.15 hodin.
80,-Kč celé vstupné
60,-Kč zlevněné vstupné (děti, studenti, důchodci a ZTP+1 osoba jako doprovod zdarma)
červen a zářínutné prohlídku objednat od 9 do 16 hodin minimálně 24 hodin předem na mobilním tel. 777 038 978 nebo emailem info@shslavonice.cz.
Pokud je výše uvedené telefonní číslo nedostupné, pište SMS. Průvodce se ozve zpět, jakmile to bude možné.

UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY:

V podzemních chodbách jsou velmi stísněné prostory (průměrný profil chodby – 160cm výška a 60cm šířka). Vstup je na vlastní odpovědnost. Děti do 10 let pouze v doprovodu dospělých. Neodpovídáme za případné znečištění nebo promáčení oděvu (pláštěnky a gumovky zapůjčíme).

K první trase se vchází z domu č.p. 480 na Dolním náměstí (mázhaus cukrárny) připojovací chodbou k hlavní štole. Tato páteřní štola vede z podzemí pod Panským domem a odvádí spodní vodu z podzemí na severní straně náměstí. Přibližně v místech kašny systém odvodňuje příčnou chodbou i jižní stranu náměstí. První rozšířené místo na trase je v podzemí domu č.p. 481, druhé před domem č.p. 460 na protější straně náměstí, kde je výstup z prohlídkové trasy v mázhausu tohoto domu. Délka trasy je 130 m, průměrná výška chodeb 1,5 m, šířka 40 – 60 cm. Tato trasa má tři zastávky s průvodcem, doba prohlídky přibližně 20 minut. Prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu. Trasa je osvětlena.

Stejnou připojovací chodbou z domu č.p. 480 se vchází i do druhé prohlídkové trasy. Pokračuje se páteřní chodbou nahoru okolo podzemí domů č.p. 479 a č.p. 478 přes podzemí pod Farou a Muzeem až pod Panský dům. Z podzemí pod Panským domem se pokračuje stejnou trasou zpět. Prohlídka se napojí na trasu první a končí výstupem v mázhausu domu č.p. 460. Délka trasy je přibližně 400 m, výška chodeb 1,5 m, šířka 40 – 60 cm. Trasa má sedm zastávek s průvodcem, doba prohlídky 50-60 min. Trasa je osvětlena. Je však nutné podotknout, že je velice náročná, a proto je dobré zvážit své schopnosti. V hlavní sezóně od července do srpna je trasa otevřena také denně, a to vždy v určených hodinách (pro upřesnění volejte průvodci).

Mapa podzemí

Po cestě na obou trasách jsou vidět původní kamenné obezdívky těžebních míst, vodní jímky a záseky pro ukládání svítidel. Cihelné zdivo je nové a souvisí se sanacemi prováděnými současně s čištěním a mapováním podzemí. Odbočky na obou trasách jsou zajištěny mřížemi, nebo končí v nepřístupných podzemních kobkách.

I přes to, že slavonické podzemí svými rozměry profilů chodeb patří mezi nejmenší v naší republice, není zásadou, že jsou určeny pouze štíhlým návštěvníkům. Důkazem je prozatímní rekord největšího odvážlivce o výšce 215 cm a 130 kg živé váhy při soukání podzemím z roku 2001.

Deutsch Version English Version
Vytisknout tuto stránku Zpět na úvodní stránku - Stavební huť Slavonice
©2007 Lukáš a Vojtěch Krajíčkovi